Lipotransfer to sposób na pozbycie się tkanki tłuszczowej z jednego miejsca i wszczepienie jej w obszary, które chcielibyśmy uwypuklić, np. usta, piersi czy pośladki. Zabieg składa się z dwóch etapów: liposukcji oraz przeszczepu tkanki tłuszczowej. Na czym polega transfer tłuszczu?

Lipotransfer, czyli przeszczep tkanki tłuszczowej

Lipotransfer (lipofilling, przeszczep tkanki tłuszczowej) to zabieg z kategorii autotransplantacji. Polega na przeszczepie tkanki tłuszczowej w obrębie tego samego organizmu. Tego rodzaju procedury zmniejszają ryzyko działań niepożądanych, ponieważ materiał do zabiegu pochodzi od tej samej osoby. Tkankę tłuszczową pobiera się z miejsc, w których jest jej pod dostatkiem, czyli np. z okolic brzucha, ud, pośladków, kolan. Jest to materiał, który ma właściwości wypełniające, ale również regenerujące, ponieważ bogaty jest w komórki macierzyste i czynniki wzrostu. Skóra po zabiegu lipotransferu jest naturalnie stymulowana do przebudowy. Dla uzyskania optymalnych rezultatów wystarczy jednorazowe wykonanie zabiegu.

Na czym polega przeszczep tłuszczu?

Przeszczep tkanki tłuszczowej to zabieg chirurgii plastycznej, którego pierwszym etapem jest odsysanie tkanki tłuszczowej, czyli liposukcja – wyjaśniają eksperci z krakowskiej Kliniki Miracki. Konieczne jest zastosowanie znieczulenia – miejscowego lub ogólnego. Liposukcja polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru tłuszczu za pomocą urządzenia ssącego. W tym celu wykonuje się niewielkie nacięcie w skórze, przez które wprowadza się specjalną kaniulę. Aby uzyskać materiał do lipotransferu, konieczne jest zastosowanie jednej z nowoczesnych metod liposukcji, np. liposukcji laserowej, liposukcji kawitacyjnej czy liposukcji wodnej. Zaletą tych zabiegów jest dokładne oddzielenie tkanki tłuszczowej od tkanek ją okalających, naczyń krwionośnych i nerwów. Pozwalają również na zachowanie dużej liczby żywych komórek, co jest niezwykle istotne podczas lipotransferu.

Tkanka tłuszczowa po zabiegu liposukcji jest natychmiast wirowana, oczyszczana i przygotowywana do przeszczepu. Obie części zabiegu odbywają się bowiem w tym samym czasie – podczas jednej operacji. Przeszczep tłuszczu przeprowadzany jest w sterylnych warunkach, w obwodzie zamkniętym, a odwirowanie tłuszczu w strzykawce ze specjalnym filtrem powoduje, że materiał charakteryzuje się wysoką jakością. Chirurg wstrzykuje odpowiednią ilość tłuszczu w wybrane miejsce. Tkanka jest wprowadzana powoli w wielu punktach, aż do uzyskania pożądanej objętości i kształtu.

Zastosowanie lipofillingu

Tkanka tłuszczowa jest coraz częściej wykorzystywana w medycynie estetycznej ze względu na swoje właściwości regeneracyjne. Lipotransfer można wykorzystać zarówno do odmładzania twarzy, jak i modelowania sylwetki. Zaletą zastosowania tkanki tłuszczowej są naturalne efekty oraz możliwość osiągnięcia dwóch celów jednocześnie: wyszczuplenia jednych okolic ciała, a wypełnienia innych. Efekty zabiegu mogą utrzymywać się nawet przez kilka lat.

Zastosowanie lipotransferu w medycynie estetycznej to przede wszystkim:

  • redukcja zmarszczek i bruzd na twarzy,
  • wypełnienie policzków,
  • wolumetria twarzy,
  • uzupełnienie ubytków tkanki tłuszczowej w obszarze kości policzkowych,
  • uzupełnienie ubytków tkankowych po operacjach i wypadkach,
  • ujędrnienie biustu,
  • podniesienie pośladków,
  • powiększenie ust.

Jeśli masz więcej pytań dotyczących zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Krakowie.Author

Comments are closed.