Szacuje się, że Polacy z roku na rok marnują coraz więcej żywności. Nie tylko kupujemy ją na zapas, ale też nie potrafimy w umiejętny sposób zarządzać zakupionym pożywieniem. Jednocześnie również sklepy spożywcze notują wyższe straty na produktach takich jak nabiał, warzywa, owoce. Czy istnieje rozsądny sposób, by zapobiec temu problemowi?

Jak marnować mniej jedzenia?

Jedną z podstawowych zasad, by marnować mniej jedzenia, jest szczegółowe planowanie zakupów. Najlepszym rozwiązaniem okaże się być lista zakupowa, która pozwoli ściśle trzymać się celu. Warto również zwrócić uwagę na to, jak często robimy zakupy – być może dobrym rozwiązaniem będzie kupowanie częściej, ale mniej, by produkty nie miały możliwości przeterminowania się? Wielu dietetyków i specjalistów przypomina o możliwości mrożenia produktów – to świetny sposób na niemarnowanie żywności, zachowanie jej jakości. Mrozić możemy praktycznie wszystko: pieczywo, warzywa, owoce, przygotowane zupy, mięsa, ale też drożdże, których nie wykorzystujemy od razu po zakupieniu. Aby zmniejszać ilość marnowanego jedzenia w sklepach, warto również korzystać z pólek z produktami przecenionymi, najczęściej o krótkiej dacie ważności. Takie produkty dostępne są znacznie taniej, co pozwoli na dodatkową oszczędność.

Gotowanie less waste – to proste!

Szukając inspiracji na niebanalne przepisy, warto wybrać te, które wspierają ruch less waste, czyli mniej marnowania. Przepis na zupę cebulową ala Adam w duchu zero waste to rewelacyjny przykład takiej potrawy. Ta aromatyczna zupa wykorzystuje całe cebule, pozwalając na wydobycie niebanalnego smaku i zapachu potrawy. W przypadku tworzenia wywarów mięsnych, z ugotowanego mięsa możemy wykonać najprostsze pierogi! To prosty i szybki sposób na to, by nie marnować ugotowanego jedzenia.

 

 

Author

Comments are closed.