Materiały do budowania domów, bloków czy też innych obiektów powinny cechować się optymalnie wysoką liczbą zalet przy minimalnej ilości wad. Budynki muszą być trwałe i odporne na wiele czynników. Właśnie dlatego do ich konstruowania stosuje się żelbeton. Czym on jest i do czego można go wykorzystać?

Konstrukcje wykonane z żelbetonu – z czego właściwie się składają?

Jak wskazuje sama nazwa konstrukcji wykonanych z żelbetonu żelbetonowych, materiał składa się z betonu i żelaza, a ściślej mówiąc jest to beton zbrojony. Dzięki wzmocnieniu jednego materiału drugim, który cechuje się ogromną ilości, a zalet, możliwe jest powstawanie trwałych i odpornych konstrukcji.

Do zbrojenia betonu używa się różnego rodzaju prętów metalowych, strun i kabli. Ta unikalna budowa sprawia, że konstrukcje wykonane z żelbetonu są dzisiaj najpopularniejsze i ta popularność ciągnie się od dziesiątek lat. Jakie wobec tego zalety ma żelbeton?

Trwałość i ekonomia – najważniejsze zalety konstrukcji wykonanych z żelbetonu

Najważniejsza zaleta to oczywiście długowieczność. Według różnych źródeł ocenia się ją między 70 a 150 lat. W tym czasie dom czy inny budynek będzie bezpieczny i trwały, a także odporny na ogień, wilgoć czy mróz. Jednym z głównych zalet konstrukcji wykonanych z żelbetonu jest też to, że płyty żelbetonowe są tanie.

To niezwykle ważne, kiedy buduje się na przykład bloki. Jest to opłacalne zarówno dla inwestora, jak i osób, które będą kupować mieszkanie. Mogą mieć pewność, że za niezbyt wysoką cenę kupują coś, co zostało wykonane z materiału, który wiele wytrzyma. By jeszcze zwiększyć odporność betonu, stosuje się specjalne zabezpieczenia, na przykład przed czynnikami atmosferycznymi.

Do czego można zastosować żelbeton?

Kojarzy się on nam na pewno z blokami z wielkiej płyty, jednakże to nie jedyne jego zastosowanie. Dzięki swoim walorom, elementy żelbetonowe mogą być używane także przy konstrukcji mostów czy wiaduktów, schronów czy fundamentów. Jak widać, materiał ten jest naprawdę niezawodny, ponieważ wymienione konstrukcje muszą się cechować niezwykłą trwałością i bezpieczeństwem, by mogły być dopuszczone do użytku i na co dzień mocno eksploatowane przez wiele lat.

Wznosi się z niego budynki mieszkalne, ale także gospodarcze i użyteczności publicznej. Nawet jego względne wady, takie jak akustyczność, można nieco zniwelować, stosując nowoczesne rozwiązania. Dlatego też żelbeton jak do tej pory cieszy się dużym powodzeniem, mimo że na rynku są już nowsze rozwiązania, jak gazobeton.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje wykonane z żelbetonu.

Author

Comments are closed.