Konstrukcje żelbetowe od wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Są tanie, bardzo trwałe i dość proste w przygotowaniu w porównaniu z innymi technologiami budowalnymi. Czym tak właściwie są? Jak je rozpoznać i czym się charakteryzują? Co najczęściej stawia się z żelbetu?

Czym jest żelbet?

Konstrukcje żelbetowe wykonuje się z połączenia żelaza i betonu. To właśnie stąd wzięła się ich charakterystyczna nazwa. By je przygotować, należy tzw. uzbrojenie zalać betonem. Elementy z żelaza, jakie mogą utwardzić i umocnić beton to pręty, liny, struny, kable czy nawet stalowe teowniki i ceowniki.Najczęściej do wzmocnienia konstrukcji stosuje się materiały, które z jakiegoś powodu zostały uznane już za odpad, ale wciąż są w dobrym stanie. Przykładowo pręt może być delikatnie wygięty, co uniemożliwia wykorzystanie go w innym celu. Elementy stalowe wzmacniają beton i sprawiają, że jest on bardzo trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Ocenia się, że konstrukcje wykonane z żelbetu mogą przetrwać nawet 150 lat. Dzięki swojej wyjątkowej wytrzymałości stosuje się je także do budowy fortyfikacji czy schronów. Tym samym trudno wyobrazić sobie bez nich współczesne budownictwo.

Do czego używa się konstrukcji żelbetowych?

Według niektórych znawców konstrukcje żelbetonowe są najbardziej popularnym materiałem budowlanym XXI wieku. To właśnie jego powstaniu zawdzięczamy możliwość postawienia wyjątkowo spektakularnych konstrukcji, które przetrwają długie lata, a ich stawianie było stosunkowo tanie.Konstrukcje żelbetowe może być wykorzystywana do budowania mostów i wiaduktów. Dzięki ogromnej wytrzymałości świetnie radzą sobie z przenoszeniem ciężarów, więc z powodzeniem można je wykorzystywać do tego celu. Dodatkowo sprawdzają się do stawiania ścian nośnych i lania stropów. Mogą też być wykorzystywane do tworzenia bardzo mocnych fundamentów, które z powodzeniem zakotwiczą nawet największy budynek. Wspomniano też już, że nadają się do budowania schronów i ścian oporowych.

Dużo zalet, niska cena

Koniecznie trzeba podkreślić, że konstrukcje żelbetowe są stosunkowo tanie. To właśnie dlatego są tak chętnie wykorzystywane w budownictwie. Pozwalają one na dość szybkie stawianie budynków, które mogą przetrwać długie lata.Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii można zmniejszać ewentualny negatywny wpływ mniej imponujących cech żelbetu i wydobywać z niego to, co najlepsze. Z tego powodu nie trzeba się martwić – popularność konstrukcji z żelbetu na pewno się nie zmniejszy w następnych latach.

Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe.

Author

Comments are closed.