ISO 22000 to od kilku lat funkcjonująca, międzynarodowa norma, która dedykowana jest dla szeroko pojętej branży spożywczej. Przedsiębiorstwa, które takie certyfikaty posiadają jednocześnie dowodzą, że działają zgodnie z ustaloną normą HACCP. To nowoczesny system zarządzania bezpieczeństwem żywności.

Nowe wydanie ISO 22000

„System zarządzania bezpieczeństwem żywności – Wymagania dla każdej organizacji łańcucha żywnościowego” – tak brzmi pełna nazwa dokumentu, który w nowym wydaniu funkcjonuje od 2015 roku. Jeżeli ktoś byłby bardzo dociekliwy to musiałby wiedzieć, że ma do czynienia z ujednoliceniem zasad HACCP, z zasadami GHP, GMP i elementami systemu zarządzania jakością. Wdrożenie tego systemu będzie dobre dla każdej firmy, która ma w jakikolwiek sposób do czynienia z produkcją żywności – w sposób pośredni lub bezpośredni. Warto wspomnieć, że wdrożenie ISO 22000 odnosi się tak naprawdę do siedmiu, ważnych rozdziałów:

  • kontekst organizacji,
  • przywództwo,
  • planowanie,
  • wsparcie,
  • operacje,
  • ocena efektów działalności,
  • doskonalenie.

Jak wdrożyć ISO 22000?

Na pewno nie da się zrobić tego samodzielnie. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że swoją firmę należy powierzyć w ręce odpowiedniej jednostki certyfikujące, jak chociażby DJB doradztwo. Dlaczego jest to tak ważne? Chodzi tu bowiem o dopasowanie istniejących norm do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Nie można zapomnieć o tym, że norma jest ogólnikowa. O certyfikat mogą postarać się przedsiębiorstwa produkujące żywność. Nie tylko. Do tego grona zaliczyć można także m.in. producentów pasz, jak również firmy zajmujące się transportem produktów żywnościowych. Jak więc widać, całość musi zostać dopasowana do poszczególnych możliwości i wykonywanych na co dzień działań. 

Jak wybrać jednostkę certyfikującą?

Firmę konsultingową, wykonującą proces certyfikacyjny, w tym chociażby audyt ISO 22000, należy wybierać z uwagą. Najlepiej na podstawie rekomendacji innych osób. Dlaczego? Po to, aby mieć pewność co do tego, że całość będzie przebiegać bez żadnych problemów. System Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności jest tematem, którego w żaden sposób nie można zaniedbać. Podobnie jak z wyborem firmy, która zawsze będzie służyć wsparciem swoim klientom. Wszystkie normy zostaną dopasowane do indywidualnych potrzeb, uwzględniając codzienną specyfikę działania firmy. Proces opłacalny, który wdraża coraz większa liczba organizacji związanych z produkcją żywności. 

 

Author

Comments are closed.

https://motulinka.com/kp/akcesoria-i-dekoracje-do-pokoju/ https://motulinka.com/kp/kocyki/mgielka/ https://motulinka.com/kp/posciele/bawelna-z-wypelnieniem-jednokolorowa/