EKG to popularne, tanie i dokładne badanie, które określa stan mięśnia sercowego. Badanie jest bezbolesne i bezinwazyjne, nie trzeba się do niego przygotowywać. Po chwili pacjent dostaje wynik, który dla wielu osób są nieczytelne.

EKG opisy — co zawiera opis badania

Wynik badania jest interpretowany przez lekarza. Do podstawowych elementów poddawanych analizie należą: załamek P, załamek T oraz zespół QRS. Każda powtarzająca się część odpowiada pełnemu zapisowi cyklu serca. Od pauzy, wpłynięcia krwi do przedsionków, skurczowi przedsionków i komór, aż do wypłynięcia krwi z komór.Wynik elektrokardiografii zapisywany jest na siatce milimetrowej, gdzie mała kratka odpowiada 0,02 s a duża 0,2 s.

EKG opisy — jak czytać wynik badania?

Załamek P odpowiada skurczowi przedsionków i przepompowaniu krwi do komór. Kiedy praca serca przebiega prawidłowo załamek P pojawia się reguralnie i ma odpowiednie wymiary. Czerwona lampka powinna się zapalić specjaliście w momencie, gdy załamki P nie pojawiają się w zapisie, są mało widoczne, odwrócone lub posiadają niestandardową szerokość i wysokość.Zespół QRS składa się z 3 fragmentów zapisu i opisuje skurcz komór serca. Prawidłowy zapis trwa 0,06 s do 0,11 s. Szczególną uwagę powinny zwrócić: zbyt wysokie załamki R lub S, zwiększona wysokość zespołu QRS, mała szerokość lub duża rozpiętość zespołu QRS.Załamek T przedstawia obraz repolaryzacji komór serca. Jeżeli serce pracuje prawidłowo załamek ten jest widoczny zaraz po zespole QRS, a jego wysokość nie przekracza połowy rozpiętości wspomnianego zespołu. Czas trwania załamka T powinien wynieść 0,12 – 0,16 s. Kiedy załamki są zbyt wysokie, za niskie lub odwrócone lekarz powinien się zaniepokoić i zlecić kolejne badania.

EKG opisy — ocena innych parametrów

Wszystkie parametry opisane powyżej są bardzo ważne przy monitorowaniu pracy serca, jednak poza nimi należy wziąć pod uwagę inne czynniki.Analizując pracę serca należy wziąć pod uwagę wiek pacjenta oraz jego wagę, nie bez znaczenia jest jego tryb życia oraz choroby współistniejące.

Jak widać samodzielna interpretacja wyników jest bardzo trudna i należy ją pozostawić specjalistom, dzięki temu uzyskamy prawidłowe informacje na temat stanu naszego zdrowia.

Author

Comments are closed.