Odpowiednio dobrane oświetlenie do wnętrza domu to przede wszystkim komfort. Aby go sobie zapewnić należy dokładnie przemyśleć i rozplanować każde pomieszczenie. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio rozmieścić źródła światła – by były nie tylko funkcjonalne, ale również stały się ozdobą wnętrza.

Dlaczego oświetlenie dla domu odgrywa tak ważną rolę?

Odpowiednie oświetlenie pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka. Aby cieszyć się dobrym zdrowiem fizycznym i psychicznym, potrzebna jest właściwa ilość światła – nie tylko naturalnego. Oczywiście oświetlenie powinno być dopasowane do wykonywanych czynności, a tak że pory dnia. Brak wystarczającej ilości światła może nieść za sobą nawet konsekwencje zdrowotne.

W trakcie pracy, wzmożonej aktywności oraz wykonywania wszelkich zadań, które wymagają skupienia uwagi wskazane jest, aby wykonywać je przy intensywnym świetle. Z kolei jakakolwiek forma relaksu i wypoczynku nie wymaga dużego natężenia światła, wobec czego lepiej stosować wówczas słabsze oświetlenie.

Jakie rodzaje oświetlenia wybierać?

Oświetlenie dla domu można ogólnie podzielić na trzy rodzaje. Główne rozświetla równomiernie całe pomieszczenie rozproszonym światłem. Występuje zazwyczaj w postaci lampy wiszącej w centralnej części sufitu, ale może to być również kilka źródeł światła rozmieszczonych symetrycznie.

Miejscowe jest z kolei oświetleniem dodatkowym, które rozświetla te części pomieszczenia, w których wykonuje się czynności wymagające większego natężenia. Ostatnim rodzajem jest oświetlenie dekoracyjne, którego zadaniem jest nadanie wnętrzom charakteru i stworzeniem odpowiedniego nastroju.

Jakie są rodzaje barw i gdzie je stosować?

Niektóre barwy światła sprawiają, że człowiek czuje się zrelaksowany, inne z kolei mogą pobudzać organizm do pracy. Ciepłe oświetlenie wpada nieco w żółty odcień, neutralne jest białe, a zimne przechodzi w niebieski. Jakie barwy stosować w poszczególnych pomieszczeniach w domu? Ciepłe odcienie sprawdzą się najlepiej w pomieszczeniach przeznaczonych głównie do relaksu, takich jak sypialnia czy salon. W pokoju gościnnym również powinno się znaleźć oświetlenie w cieplejszych tonach.

Oczywiście zarówno w salonie jak i sypialni można zastosować różne barwy, ale wówczas najlepiej jeśli ma się możliwość odpowiedniego dostosowania tonacji oraz intensywności. Gdzie stosować oświetlenie neutralne i zimne? Taki rodzaj światła dobrze sprawdza się w łazience czy kuchni, gdzie wykonuje się różne czynności, a niektóre z nich wymagają mocniejszego rozświetlenia.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Oświetlenie dla domu – https://barokko.pl/pol_n_Oswietlenie-175.html.

Author

Comments are closed.